Biuro Podróży Grudziądz ANEXTOUR CORAL BESTRAISEN ATUR TOP TOURISTIC TUI EXIM EUROPA

Kraj Dominikana

Stolica: Santo Domingo
Powierzchnia: 48 730 km²
Ludność: 9 049,5 tys.
Waluta: peso dominikańskie (DOP), 1 peso = 100 centavos
Język: hiszpański
Wiza: wiza nie jest wymagana
Napięcie: 110 V

Barahona

La Romana

Puerto Plata

„Bursztynowe Wybrzeże” z bajkowymi rafami koralowymi, podwodnymi skarbami i niebiańskimi plażami.

Informacje ogólne

Bardzo ważnym punktem na turystycznej mapie świata, docenianym przez podróżników z całego globu jest dominikańskie „Bursztynowe Wybrzeże”. Pagórkowaty krajobraz, jedyne w swoim rodzaju plaże, luksusowe kompleksy hotelowe oraz możliwość uprawiania sportów wodnych przyciągają miłośników słońca, letniej bryzy morskiej i ciepłego morza. Letni wiatr owiewa nieustannie opalone twarze kąpiących się plażowiczów, podczas gdy pobliskie palmy i bujna zielona roślinność dają wytchnienie przed silnymi promieniami słonecznymi zmęczonym turystom szukającym orzeźwienia w tropikalnych drinkach.

Całe wybrzeże północno-wschodniej Dominikany z jego najważniejszym punktem, czyli Puerto Plata, tworzy ponad stukilometrowy odcinek wspaniałych plaż ocienionych palmami kokosowymi i szeroki pas raf koralowych broniących wyspę przed falami Oceanu Atlantyckiego. Region zawdzięczający swoją nazwę bursztynowi słynie z bogatych złóż skamieniałej żywicy występującej tylko w jego granicach. Z kolei południe malowniczego zakątka Dominikany ograniczają wzniesienia Kordyliery Północnej oraz region El Cibao i dolina rzeki Yaque.

Najważniejsze kompleksy wypoczynkowe zgromadziły się wokół niebywałego Puerta Plata, gdzie ocean jest wyjątkowo szafirowy, piasek na plażach niezwykle delikatny, a wiejąca bryza stwarza najlepsze warunki na wyspie do surfowania po wysokich falach. Taki raj dla turystów nigdy by nie zaistniał, gdyby nie masowa turystyka i świetna baza wypoczynkowa na najwyższym poziomie, którą wybierają zarówno biznesmeni ceniący sobie niezależność, jak i turyści nastawieni na gwarne plaże, bogate życie nocne oraz szereg rozmaitych rozrywek i możliwości poznawania tajemnic wyspy.

Pomimo swej historycznej przeszłości sięgającej XVI w., Puerto Plata jest nowoczesnym, nieustannie rozwijającym się kurortem, spełniającym turystyczną rolę prawdziwego raju na ziemi. Do magicznego miejsca turystów przyciągają nie tylko wspaniałe plaże, ale również wiktoriańska zabudowa oraz szereg ciekawych atrakcji turystycznych. Największe miasto północnego wybrzeża powstało w 1502 r., chociaż samą nazwę „Srebrny Port” wymyślił Krzysztof Kolumb przybywający na wyspę już w 1493 r. Po czasach wyspiarskich konfliktów ostała się jedynie należąca do najstarszych bastionów Nowego Świata twierdza San Felipe z muzeum oręża, a także odnowiona katedra San Felipe Apostol w stylu „art deco”. Do spacerów zachęca niebywała starówka pochodząca z czasów wiktoriańskich, gdy miejscowy port przyciągał niemieckich handlarzy tytoniu rozsławiających miasto w Europie. Wąskie uliczki starówki prowadzą turystów na wybrzeże ze wspaniałą promenadą Malecon, przy której rozłożyły się najlepsze tawerny na wybrzeżu serwujące karaibskie specjały. Przebywając już na „Bursztynowym Wybrzeżu” warto zajrzeć do Muzeum Bursztynu, a także spróbować najlepszego rumu w rozlewni „Brugal”. To nie koniec atrakcji, gdyż na turystów czeka jeszcze zabytkowa latarnia morska oraz okoliczne wzgórze Pico Isabel de Torres. Koniecznie trzeba wjechać tam kolejką górską lub pokusić się o pieszą wędrówkę, gdyż widoki na okolicę są jednymi z najpiękniejszych na wyspie. Dodatkową atrakcją wzgórza jest tropikalny ogród botaniczny rozłożony u stóp potężnego posągu Chrystusa. Przed promieniami słonecznymi warto schronić się w Parque Central, wokół którego rozciąga się większa część miasta, a jego najważniejszym miejscem jest La Glorieta – efektowna scena rozbrzmiewająca każdego weekendu karaibskimi rytmami. Sporo uciech czeka na turystów w Ocean World Adventure Park z wieloma atrakcjami związanymi z oceanem, z których zadowoleni będą przede wszystkim najmłodsi. Cała okolica słynie z przepięknych, piaszczystych plaż ocienionych gajami palmowymi i bujną roślinnością idealnie komponującą się z lazurowym oceanem. Turyści mają do dyspozycji szereg nowoczesnych hoteli z wieloma atrakcjami i rozrywkami zapewniającymi wypoczynek na najwyższym poziomie. Puerto Plata to również nieustające życie nocne, wspaniałe bary i dyskoteki, chociaż okoliczne plaże zachęcają także do surfowania i żeglowania po bezkresnym oceanie.

W okolicy Puerto Plata jest wiele miejsc, malowniczych zakątków i cichych plaż, gdzie można oddawać się kąpielom słonecznym i morskim.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Luperon – spokojny kurort z mariną przyciągającą żeglarzy z całego świata oraz turystów szukających ciszy i możliwości błogiego wypoczynku na miejscowej, wspaniale zagospodarowanej, piaszczystej plaży. Wjazdu do miasta strzeże posąg Georgia Luperona – bohatera walk o uniezależnienie się od Hiszpanii, natomiast najciekawszą lokalną atrakcją jest Parque Historico La Isabela pokazujący turystom między innymi fundamenty pierwszego domu Krzysztofa Kolumba. Pełen zadumy jest cmentarz Tainów i hiszpańskich osadników, na który można powędrować w ramach spacery, gdy promienie słoneczne nie są już tak dokuczliwe. Oprócz wylegiwania się na wspaniałej plaży miejskiej turyści mogą wybrać się dodatkowo na niebiańskie plaże Punta Rucia, Ensenada oraz koralową wysepkę Cayo Paraiso. Wszystkie te miejsca charakteryzują się sielankowym spokojem, kameralną atmosferą oraz delikatnym piaskiem miałkim jak cukier puder. Najlepiej tam dotrzeć łodziami motorowymi lub jachtami, na których po drodze można przeżyć niezapomniane, wakacyjne przygody.

Rio San Juan – okolica niewielkiego kurortu słynie z tego, że turkusowe wody oceanu obmywają delikatny piasek plaż Caleton, Grande i Preciosa uchodzących za raj dla surferów. Przy plażach działają dobrze zorganizowane wypożyczanie sprzętu wodnego oraz tawerny serwujące świeżutkie owoce morza. Kurort przygotował dla turystów kameralną bazę noclegową na wysokim poziomie. Bogaty w podwodną florę i faunę świat oceanicznych głębin przyciąga również miłośników podwodnych wypraw, natomiast okoliczne pola golfowe najlepsze na wyspie wabią zapaleńców tej niezwykle pasjonującej dyscypliny sportu.

Cabarete – stolica karaibskiego windsurfingu i kiteboardingu z gwarnymi plażami, ocienionymi strzechą barami serwującymi tropikalne drinki oraz nieustającą imprezą do białego rana. Miłośników sportów wodnych przyciąga nie tylko doskonała baza noclegowa o różnym standardzie, ale również wiatr pasat stwarzający na północnym wybrzeżu Dominikany najlepsze warunki do uprawiania sportów budzących dreszczyk emocji. Kiedy prawdziwi herosi zmagają się z potężnymi falami, piękne kobiety opalają się na wygiętej w olbrzymi łuk złoto-piaszczystej plaży ocienionej gajami palmowymi. Jeszcze inni turyści w nadmorskich tawernach krytych strzechami odzyskują siły po szampańskich hulankach w egzotycznych barach, a miłośnicy pieszych wędrówek zwiedzają Park Narodowy El Choco z gęstym lasem poprzecinanym szlakami spacerowymi prowadzącymi do jeziora Cabarete. Dodatkowo można wybrać się z przewodnikiem na malownicze wzgórza wokół najwyższego szczytu wyspy Pico Duarte lub po grillowaniu z przyjaciółmi ponownie wrócić na roztańczone deski egzotycznych dyskotek.

Playa Dorada – turyści wybierają się najczęściej do luksusowego kurortu położonego w sąsiedztwie Puerto Plata, by korzystać z najpiękniejszej na północnym wybrzeżu bazy hotelowej. Sieć hoteli zaprojektowanych z troską o najmniejsze szczegóły zapewnia letnikom wypoczynek na najwyższym poziomie. Budynki w stylu karaibskim mają własne baseny i plaże usypane z drobniutkiego, jasnego piasku. Poza tym zapewniają wspaniałe wyposażenie, możliwość uprawiania żeglarstwa, windsurfingu i kiteboardingu, a także kursy nurkowe oraz jazdę na nartach wodnych i pływanie na bananie. Turyści preferujący sporty lądowe mają do dyspozycji siłownie, pola golfowe, boiska do siatkówki plażowej, korty do tenisa i zabiegi w centrach spa, a wszystkich wesołych plażowiczów po pełnych we wrażenia dniach spędzonych na kąpielach słonecznych swoimi egzotycznymi rytmami zapraszają dyskoteki i bary serwujące koktajle z parasolkami.

Sosua – jedyne takie miejsce na Dominikanie, porównywane do najbardziej roztańczonych kurortów europejskich, z bogatym życiem nocnym i najlepszymi w okolicy warunkami do poznawania podwodnego świata. Rozluźnioną atmosferę wspierają luksusowe hotele z doskonałym zapleczem turystycznym, a sielankowy relaks gwarantują złote plaże z drobnym piaskiem i okoliczne wody rewelacyjne do uprawiania snorkelingu. Tropikalne restauracje, liczne bary, tawerny i sklepy z pamiątkami są idealnym miejscem do spędzania popołudnia, natomiast plaże Sosua i Playita Alicia gwarantują wiele godzin wakacyjnego leniuchowania. Miasteczko jest przyjazne dla turystów za sprawą dzielnic, po których spacery należą do wakacyjnego relaksu. Są to Los Charramicos z typowo dominikańskim obliczem oraz Le Batey przypominająca bardziej śródziemnomorski klimat, tym bardziej, że dzielnica w latach 40. XX w. była zamieszkana przez Żydów, których historię eksponuje Museo de la Comunidad Judia de Sosua. Do kurortu zaglądają również turyści z dziećmi, które zamiast leżenia na plaży wolą godzinami bawić się na zjeżdżalniach Aquaparku Columbus.

Kuchnia

Turyści wybierający się na Dominikanę będę mogli przekonać się, że jej kuchnia jest tak różnorodna jak kultura. W tropikalny skład wmieszały się tradycje kulinarne pochodzące z Europy i Afryki, a także wpływy indiańskie. Rozkoszne zapachy płynące z wyspiarskich restauracji z pewnością zniewolą niejednego podróżnika. Wyraziste smaki podkreślane są najczęściej soczystymi, egzotycznymi owocami pochodzącymi z najlepszych plantacji i ogrodów. W wielu tawernach można skosztować między innymi wyborne papaje i ananasy, chociaż liczne produkty takie jak bataty czy skrobiowe banany dostarczają również przydomowe zagrody zwane concuos. Do dań dodawane są takie rośliny jak juka i taro, a potrawy przygotowywane są na bazie ryżu i fasoli. Dlatego warto pokusić się o spróbowanie narodowego dania la bandera Dominicana – potrawy skomponowanej z ryżu, fasoli i drobiu, do którego dodawane jest awokado, juka i sałata, a kolory użytych składników przywołują na myśl dominikańskie barwy narodowe. Na Dominikanie powszechna jest hodowla bydła i dlatego na restauracyjnych stołach pojawiają się bardzo często krwiste steki, niemniej w nadmorskich kurortach królują świeże homary, krewetki, małże i langusty.

Dominikanie zaczynają dzień od filiżanki słodkiej kawy cafecito i drożdżowego obwarzanka chorro, chociaż na typowe śniadanie zwane desayuno można dostać smażone owoce, sadzone jajka, boczek lub gotowaną szynkę. Obiadowe dania almuerzo przygotowane z wyprzedzeniem wystawia się przeważnie w wielkich rondlach.

Turyści bardzo często mają do czynienia z porozstawianymi przy plażach budkami freidurias, w których można między innymi spróbować pikantnie przyprawione kiełbaski pochodzenia hiszpańskiego zwane longanizas. Na szybką przekąskę najlepiej nadają się smażone na oleju cienkie plasterki banana lub kawałki juki zapożyczone od pierwotnych mieszkańców wyspy Indian Taino. Uliczni sprzedawcy dysponują przenośnymi kotłami, z których wydobywają się aromatyczne zapachy ciasteczek yaniqueques, pasztecików nadziewanych mięsem lub serem (pastelitos) czy też kanapek z wieprzowiną z rożna (chimichurris).

Jeżeli ktoś chce spróbować tradycyjnej potrawy powinien rozglądnąć się za chenchen – daniem z rozgotowanych w ziołowej marynacie niewielkich kawałków kukurydzy podawanych z kozim mięsem. O mieszance kulinarnych wpływów najlepiej można przekonać się za sprawą swoistej mieszanki kiełbasy, wołowiny, wieprzowiny, mięsa drobiowego, koziego oraz ziół i warzyw. Ta nieskromna plątanina wpływów hiszpańskich, tubylczych i afrykańskich obrazuje poniekąd charakter różnorodnego społeczeństwa. Podobnym daniem jest sancocho – zupa z marynowanego, duszonego mięsa, juki, ziemniaków, kukurydzy i kapusty. Kuchnia Dominikany ma również w swojej ofercie potrawy dla turystów o mocnych żołądkach i są to przykładowo odpowiednio przyrządzone kozie wnętrzności zwane ogólnie pipian.

Wyspiarze robią z jedzenia prawdziwą ucztę, a okazji do tego nie brakuje, gdyż mnóstwo kulinarnych specjałów pojawia się w trakcie adwentowego czasu, w którym jedzenie i picie odgrywa bardzo ważną rolę oraz Wigilii, kiedy przy suto zastawionych stołach zbiera się cała rodzina. Na półmiskach pojawia się najczęściej pieczony prosiak lechon asado, do którego dodatkami są pikantne przysmaki zawinięte w liście banana oraz mielone mięso z ryżem ninos en vuelta.

Najważniejsze potrawy:

Calamares a la romana – smażona, panierowana mątwa podawana w postaci krążków,

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Chiovo guisado – duszone kozie mięso,

Chambre – gęsty rosół z kury,

Habichuelas con dulce – danie z fasoli podawane na słodko,

Mangu de platano – puree z gotowanych bananów,

Pescado y moro de guandules con coco – ryba z nasionami strączkowymi duszonymi w mleku,

Plantos maduros en cazuela – banany z cukrem i cynamonem.

Najlepszym orzeźwiającym napojem studzącym wakacyjne pragnienie jest frio frio – lód zalany syropem owocowym oraz napój z kokosów agua de coco. Energii na cały dzień dostarcza również kaloryczna mieszanka mleka, cukru lodu i rozmaitych owoców batidas con leche. Smaczny i orzeźwiający jest także koktajl kokosowy pina colada, lecz każdy turysta wie najlepiej, że nic tak nie gasi pragnienia jak lokalne piwo. W przypadku Dominikany jest to trunek, który urósł do miana symbolu narodowego i nazywa się Presidente. Dominikańczycy zasmakowali również w rumach, więc alkoholowym dodatkiem do wieczornego chilloutu są przeważnie takie marki jak Bermudez, Brugal i Barcelo. Wyborne napoje dzielą się na trzy kategorie: blanco, dorado i anejo, podawane są najczęściej w postaci koktajli lub w odpowiednim rozcieńczeniu (również z mlekiem kokosowym i ananasem). Niezaprawieni w „rumowych” doświadczeniach turyści powinni jednak uważać na ten zdradliwy trunek, gdyż romans z nim może skończyć się nienajlepszym samopoczuciem następnego dnia. Może lepiej spróbować powstającego domowymi sposobami wyskokowego trunku mamajuana, który niweluje wszelkie dolegliwości i ma właściwości afrodyzjaku.

Obyczaje

Na obyczaje i tradycje Dominikany wpływ miały liczne najazdy konkwistadorskie, które na wiele lat ukształtowały mentalność wyspiarzy oraz sprowadziły kolonistów z różnych zakątków świata, przede wszystkim z Europy i Ameryki Północnej. Odmienne tradycje ma sąsiadujące z Dominikaną Haiti, mimo że obydwa państwa związane były przed laty wspólną historią. Wielu Dominikańczyków do tej pory określa się mianem Indian, chociaż ostatni przedstawiciele plemienia Tainów wymarli w XVI w., a większość mieszkańców wyspy to potomkowie imigrantów z Afryki i Europy. Rozwój turystyki nauczył ich miłej aparycji i przyjaznego nastawienia do turystów. Nawet gdy coś dzieje się nie po ich myśli, życiową dewizą jest „no hay problemas”, czyli „nic się  nie stało”.

Religijność mieszkańców Dominikany w znaczny sposób wpływa na sposób życia. Zdecydowana większość społeczeństwa uważa się za katolickie, a najważniejszym świętem jest dzień 21 stycznia, kiedy tysiące pielgrzymów udają się do nowoczesnej katedry w Higuey. Celem pielgrzymek jest figurka patronki wyspy, Matki Boskiej z Altagracia, która według wierzeń ma cudowną moc uzdrawiającą. Chociaż wielu wyspiarzy jest katolikami  często sięgają po porady brujos, czyli znachorów odprawiających różne obrzędy, np.: zapobiegające skutkom złego spojrzenia mal de ojo.

Niektóre zasady postępowania Dominikańczyków znacznie odbiegają od europejskich. Przykładem może być pogardliwe traktowanie kobiet i przesadnie eksponowana męskość określana mianem machismo. Paniom odradza się rozmowę czy flirtowanie z wyspiarzami, którzy z podrywania uczynili źródło utrzymania.

Żywą kulturę odzwierciedla obecna na każdym kroku dominikańska muzyka, która nawiązuje do bogactwa miejscowych obyczajów. Dominikańskie rytmy wygrywane na bębenkach tambora to codzienność wielu miasteczek, natomiast taniec był od zawsze wyrazem dominikańskiej zmysłowości. Najbardziej znaną odmianą jest przypominający „polkę”, merengue, niemniej jest to taniec wolniejszy i bardziej leniwy, ale za to niezwykle pogodny. Dlatego szczególnie w letnich kurortach popularne są dyskoteki i nocne kluby, w których czas szalonego życia vida loca praktycznie nie ustaje. W poszczególnych miejscowościach bardzo hucznie obchodzone są różnorodne festiwale i przede wszystkim uroczystości poświęcone patronom miast. W trakcie trwania imprez muzyka ludowa nie ustaje, a program obejmuje tradycyjne tańce stylizowane na hiszpańskie paseo, kiedy kobiety i mężczyźni krążą koło siebie pokrzykując i wymachując kolorowymi szalami. Chociaż na dzisiejszej Dominikanie króluje muzyka „pop”, w wielu jej zakątkach można usłyszeć tradycyjne formy guajira i trova. Podobnie jest z niektórymi rzemieślniczymi wyrobami takimi jak maski karnawałowe papier-mache, na turystach robiące wrażenie diabolicznym wyglądem i różnorodnością barw.

Przebywając na Dominikanie można łatwo zauważyć, że jej mieszkańcy traktują różne sporty niemalże jako religię, a najważniejszym z nich jest baseball. Przejaw eksponowanej przez Dominikańczyków męskości można natomiast zaobserwować w świecie niezwykle popularnych walk kogutów, gry w domino, a także wyścigów konnych i gry w polo.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Na wyspie nikt się nie spieszy, zawsze jest pora na popołudniową sjestę, czas płynie powoli, a wielu mieszkańców żyje w myśl hiszpańskiego maniana. Warto również zwrócić uwagę na wyspiarski język. Oficjalnym językiem jest hiszpański, niemniej Republika Dominikańska dzieli się na kilka regionów z odrębnymi dialektami. W większości kurortów można porozumiewać się po angielsku i francusku.

Warto pamiętać, że bezpośredni kontakt z drugą osobą zarezerwowany jest jedynie w kręgu rodziny i przyjaciół, a uściski dłoni powinny być subtelne, nie wzbudzające agresji.

W restauracji warto zwrócić uwagę na napiwek. Zazwyczaj daje się 10% wartości zamówienia, niemniej lepiej sprawdzić czy na rachunku oprócz standardowego podatku nie figuruje dodatkowa opłata za obsługę.

Przy korzystaniu z taksówek zaparkowanych przeważnie przed dużymi hotelami należy od razu uzgodnić cenę przejazdu, by uniknąć niepotrzebnych nieporozumień. Taksówki z reguły nie mają taksometrów i powszechnie przyjęte jest, że taksówkarzom nie zostawia się napiwków. Kupując pamiątki na straganach warto pamiętać o targowaniu się, co może przy okazji stać się ciekawym sposobem na bliższe poznanie kultury dominikańskiej.

Opalanie toples nie jest mile widziane, niemniej bardziej swobodne zasady obowiązują na zamkniętych, hotelowych plażach.

Aktywny wypoczynek

Doskonałe warunki do uprawiania przede wszystkim kiteboardingu panują od lutego do końca sierpnia, niemniej najwięcej miłośników tego sportu zjeżdża w okolice Puerto Plata i do Cabarety w czerwcu, kiedy wiejący pasat stwarza najdogodniejsze środowisko i odbywają się zawody pucharu świata. Jedne z najlepszych warunków do schodzenia pod wodę gwarantują okolice Sosua z tzw. Airport Wall (tunelami stworzonymi przez podwodną przyrodę z korali kamiennych) oraz ciekawymi wrakami statków.

Najpopularniejszym sportem na Dominikanie jest baseball, więc stadiony do tej pasjonującej gry można znaleźć w każdym większym mieście. Podobnie jest z polami golfowymi oraz boiskami do gry w polo. Mniej wymagający turyści mogą każdego wieczoru zasiąść w przyjemnej tawernie ze szklaneczką rumu do partyjki domino. Podróżnicy o mocnych nerwach mogą przyjrzeć się emocjonującym walkom kogutów lub obstawić gonitwy na torach do wyścigów konnych. Wielu turystów wypoczywających na wybrzeżu wypuszcza się również w głąb kraju, by uprawiać rafting, kanioning i spływy kajakowe na rwących rzekach, a także wspinaczkę górską, kolarstwo górskie oraz trekking na malowniczych wzniesieniach. Najlepsze miejsca do uprawiania tego typu sportów występują na terenach Kordyliery Środkowej z licznymi parkami narodowymi, rezerwatami przyrody oraz tereny wokół rzeki Yaque del Norte.

Wycieczki Fakultatywne

Park Ekologiczny Cafe La Cumbre – gratka dla miłośników kawy, którzy na egzotycznej plantacji mogą zwiedzić niewielkie muzeum oraz przyjrzeć się obróbce bursztynu w okolicznych warsztatach.

Laguna Cano Estero Hondo – niezwykłe i egzotyczne miejsce niedaleko Punta Rucia, w którym można zaobserwować rzadko występujące wodne ssaki – manaty, a także delfiny spokojnie brodzące przy ujściu okolicznej rzeki do oceanu.

Wodospady de Damajagua – rezerwat przyrody z kilkudziesięcioma malowniczo położonymi wodospadami, do których prowadzą pełne przygód szlaki krajobrazowe. W niezapomnianą przygodę najlepiej wyruszyć z miejscowości Imbaret, by dotrzeć w egzotyczne miejsce pełne bajkowych kaskad i sadzawek. Kąpiel i zjeżdżanie tunelami wypełnionymi krystalicznie czystą wodą to prawdziwa frajda dla każdego.

Obserwacja wielorybów – niektóre wyspecjalizowane biura turystyczne organizują emocjonujące wyprawy, podczas których można podglądać odpoczywające ssaki morskie tłumnie przypływają na okres godowy w okolice przybrzeżnych wód Dominikany, w szczególności do tzw. Ławicy Srebrnej i Ławicy Bożego Narodzenia.

Park Narodowy Monte Cristi – przepiękne krajobrazowo miejsce obejmujące swoim zasięgiem deltę rzeki Rio Yaque del Norte, wspaniałe rafy koralowe, bezludne plaże oraz niedostępne jeziora. Niecodziennym zjawiskiem są klify, o które rozbijają się turkusowe fale, natomiast na turystach wrażenie robię kręte potoki i przelatujące nad nimi flamingi. Podróżnicy, którzy zapuszczą się w okolicę samego nabrzeża, będą mogli podziwiać między innymi przepiękny widok na łańcuszek wysepek rozrzuconych po oceanicznej tafli, o których miejscowi mówią „siedmiu braci”. Malowniczy archipelag i przybrzeżne wody można zwiedzać na zorganizowanym rejsie lub indywidualnie wynajętą łodzią.

Parki Narodowe Kordyliery Środkowej – pasjonaci górskiej wspinaczki, spływów kajakowych, raftingu i kanioningu mogą z powodzeniem wybrać się do dwóch parków narodowych: Jose Armando Bermudez i Jose del Carmen Ramirez, by nie tylko poznać zachwycające krajobrazy, ale także oddać się swoim pasjom. W granicach przepięknych terenów znalazły się najwyższe szczyty Karaibów z Pico Duarte mierzącym 3098 m n.p.m. na czele. Zdobycie szczytu urosło na Dominikanie do rangi symbolu, a najdogodniejszym miejscem, z którego można wyruszyć na pełną przygód eskapadę jest miejscowość La Cienaga, chociaż w innych miejscowościach biorą swój początek dużo trudniejsze szlaki. Długa wędrówka nie wymaga technik wspinaczkowych, niemniej należy dysponować bardzo dobrą kondycją i wytrzymałością. W niższych partiach gór stworzono szlaki piesze i rowerowe dla mniej wymagających turystów, a niemałym zainteresowaniem cieszą się wodospady de Jimenoa, Salto de Jimenoa Alto, El Salto de Jimenoa oraz Salto de Baiguate w okolicy miejscowości Jarabacoy.

Wyspa Levantado – perła zatoki Samana z niebiańskimi plażami obmywanymi turkusową wodą, która jest tematem niejednej kartki widokowej. Chociaż większą część wyspy zajmuje kompleks hotelowy, wielu turystów przypływa łodziami i promami, by powygrzewać się na przepięknych plażach, kupić muszle w budkach z pamiątkami i napić się drinka z parasolką w karaibskiej tawernie.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Półwysep Samana – przed laty odludna częścią Dominikany, której nie rozwinęła ekspansja kolonialna dokonana przez Krzysztofa Kolumba. Dopiero w XVIII w. po osuszeniu niedostępnych bagien oddzielających tę część lądu od reszty wyspy sprowadzili się w to miejsce imigranci pochodzący głównie z Wysp Kanaryjskich. Przyjemne miasto turystyczne Samana położone jest przy Zatoce Strzał, którą nazwano tak po tym, jak żaglowiec Kolumba kotwiczący na okolicznych wodach został ostrzelany przez tubylców gradem strzał. Sama osada powstała dopiero w 1756 r. i była z czasem uzupełniana mieszkańcami pochodzącymi z różnych stron świata. W mieście nie ma wielu zabytków, niemniej na uwagę zasługuje kościół La Churcha przywieziony w częściach z Anglii. Najwięcej turystów można spotkać na spacerowym bulwarze Malecon z kawiarniami i restauracjami prowadzonymi przez imigrantów z Francji. W kurorcie działa niewielka, ale przyzwoita baza hotelowa, natomiast najprzyjemniejsze piaszczyste plaże znajdują się na północy półwyspu i przy tamtejszych kurortach. Do miasta najczęściej zaglądają żeglarze oraz turyści przyjeżdżający podziwiać ogromne ssaki morskie, które upatrzyły sobie Zatokę Samana i przypływają do niej w okresie od końca grudnia do końca marca. Obserwację wielorybów z bliska umożliwiają rejsy organizowane przez miejscową marinę. Nieco więcej o tych niezwykłych stworzeniach można dowiedzieć się w lokalnym muzeum de la Ballena. Dodatkowe atrakcje na półwyspie to: Boca del Diablo – zadziwiająca zatoka nazywana „Diabelską Gardzielą” jest niezwykłym miejscem na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Samana. Pod silnym ciśnieniem, ze skalnych czeluści, tryskają do oceanu strugi wody tworząc niecodzienną inscenizację. Do zatoki prowadzi kilka szlaków spacerowych, które zahaczają dodatkowo o pełną tajemnic jaskinię Cueva del Agua; Wodospad Salto del Limon – w centralnej części półwyspu znajduje się jeszcze jedno niezwykłe miejsce, jakim jest 50-metrowej wysokości wodospad ukryty pośród palm i bujnej, tropikalnej roślinności. Chociaż miejsce jest trudno dostępne warto spróbować do niego dotrzeć na przykład konno z przewodnikiem.

Park Narodowy Los Haities – czarujący obszar, którego krajobraz charakteryzuje się mogotami występującymi tylko w tej części wyspy. Są to strome, kopiaste pagórki powstałe za sprawą ruchów tektonicznych sprzed milionów lat. Wśród nich rozwinął się labirynt przesmyków, przejść, ścieżek i jaskiń, w których swoje ślady pozostawili Tainowie, a w późniejszych latach ukrywali się piraci. Miejscowe biura turystyczne oferują zwiedzanie parku na wycieczkach pieszych z przewodnikiem, konno, łodzią lub jeepami. Najdogodniejszymi miastami, z których najlepiej dostać się do parku są Sabana de la Mar i Samana. Z kolei najciekawszym miejscem dla zaprawionych i wysportowanych turystów jest Cueva Fun-Fun – system jaskiń, do których dotarcie i zwiedzenie wymaga sprawności fizycznej.

Rezerwat Redonda i Limon – w plażowaniu warto zrobić czasami przerwę, by upalne słońce nie zaszkodziło wymarzonemu wypoczynkowi. Dobrym sposobem na zabicie czasu i zwiedzenie okolicy jest wyprawa w pobliże dwóch lagun Redonda i Limon. Można do nich dojechać wyłącznie samochodem z napędem na cztery koła lub w siodle, niemniej sama podróż może okazać się niezwykłą przygodą. Laguny można również zwiedzić wynajętymi łodziami lub dostać się szlakiem spacerowym na wzgórze Montana Redondo, z którego roztacza się niezapomniany widok na jeziora i bujną roślinność okolicznych wzniesień. Niecodzienny widok można także obserwować z lotu ptaka za sprawą podniebnych lotów organizowanych przez lokalne agencje turystyczne.

La Vega – miasto w centralnej części Dominikany słynące przede wszystkim z barwnego karnawału odbywającego się w lutym, na który zjeżdżają się turyści, by podziwiać wspaniałe karaibskie maski. Panorama miasta wygląda najokazalej z pobliskiego wzgórza El Santo Cerro owianego legendą o cudzie mającym miejsce w 1454 r., kiedy to patronka wzniesionej później świątyni obroniła przed spaleniem przez Tainów krzyż postawiony przez Kolumba. Na horyzoncie miasta maluje się charakterystyczna katedra de la Inmaculada Concepcion de la Vega, a do najciekawszych atrakcji architektonicznych należą pałace łączące elementy modernistyczne z klasycystycznymi. Turystów na pewno zainteresuje budynek Casa de la Cultura, w którym zgromadzono niebywałą kolekcję masek karnawałowych. Po zwiedzeniu miasta najlepiej udać się na spacer do Narodowego Parku Historycznego i Archeologicznego, w którym oprócz pięknej przyrody można podziwiać nienaruszone mury i baszty fortecy pochodzącej z XVI w.

Santiago de los Caballeros – drugie co do wielkości miasto Dominikany z tradycjami tytoniowym i rolniczymi. Chociaż ta duża aglomeracja sprawia wrażenie chaotycznego miasta, można dopatrzyć się nim kilku interesujących elementów, które składają się na całość Santiago będącego wielkim muzeum, galerią sztuki i fabryką tytoniu. Początki osadnictwa w tym miejscu sięgają czasów Krzysztofa Kolumba i roku 1494, w którym wielki odkrywca pojawił się na wyspie. Miasto jest dzisiaj głównym ośrodkiem handlu na wyspie, mimo iż doświadczane było licznymi wojnami domowymi. Turyści mogą zajrzeć do Santiago ze względu na historyczne centrum, po którym spacer może zobrazować uroki kolonialnej architektury rozłożonej wokół przepięknego Parque Duarte z idealnymi zakątkami do rozegrania pasjonującej partyjki domino. Zza parkowego ogrodzenia wyrastają mury katedry Santiago Apostol z ciekawymi witrażami wykonanymi przez współczesnego artystę. Na północnej pierzei skweru dumnie wznosi się gmach ratusza Gobernacion, od którego najlepiej rozpocząć wędrówkę w kierunku ulicy Calle del Sol – głównej arterii handlowej z najciekawszymi w okolicy sklepami. Po drodze mija się interesującą twierdzę San Luis, w której obrębie znajduje się imponujący budynek Plaza de la Cultura obwarowany armatami i postaciami bohaterów narodowych oraz Museo Cultural prezentujące dorobek indiańskich Tainów. Na uwagę zasługuje również Museo Folklorico Don Tomas Morel posiadające zadziwiającą kolekcję karnawałowych masek i symboli religijnych związanych z ludowymi wierzeniami. Chociaż palenie papierosów nie jest w modzie, w odtworzonej fabryce de Cigarros La Aurora można zobaczyć jak wytwarza się najcenniejsze produkty tytoniowe.

Santo Domingo – stolica Dominikany, w której nie ma czasu na nudę za sprawą całej masy zabytków i pereł architektury wypełnionych duchem przeszłości i czasami kolonialnymi. Właśnie Dzielnica Kolonialna jest dla turystów najistotniejsza. Fascynująca i charakterystyczna siatka ulic skrywa setki zabytków, a na rozległych placach zawsze słychać zgiełk i głosy mieszkańców zaabsorbowanych zakupami. Najciekawszym miejscem jest Skwer Kolumba z posągiem wielkiego odkrywcy, otoczony wianuszkiem egzotycznych kawiarń. W jego sąsiedztwie wzniesiono najstarszą katolicką świątynię w Nowym Świecie – Catedral Santa Maria de la Encarnacion z wpływami architektury gotyckiej, renesansowej i barokowej oraz charakterystyczną dzwonnicą. W jej wnętrzu odkryto grobowiec Kolumba zmarłego w 1506 r. w hiszpańskim Valladolid, natomiast jego szczątki według legend zostały ostatecznie przewiezione właśnie do Santo Domingo. Prochy podróżnika trafiły do budynku Faro de Colon, chociaż ich autentyczność do dziś budzi wątpliwość wielu historyków. Przy zielonym skwerze znajduje się mnóstwo interesujących budowli, niemniej przechadzka po całej dzielnicy obfituje w wiele atrakcji turystycznych. Na uwagę zasługuje między innymi twierdza Ozama trzymająca wartę przy zabytkowym porcie oraz Panteon Narodowy, czyli grobowiec najsławniejszych bohaterów narodowych. Koniecznie trzeba zajrzeć na najbardziej przytulny i rozbawiony wieczorami największy plac miasta Parque Duarte z najlepszymi kawiarniami i barami. Warto także przespacerować się na dostojny Plaza de Espana, w obrębie którego są nie tylko wspaniałe muzea, ale również bary pulsujące rytmami gorącej muzyki i rozbrzmiewające śmiechem rozbawionych gości. Najważniejsze arterie metropolii zbiegają się przy łączącym przeszłość z współczesnością Plaza de la Independencia z okolicznym parkiem, w którym panuje sielankowa i relaksująca atmosfera. Oprócz oglądania wielu ciekawych zabytków i muzeów warto spędzić czas na zwiedzaniu zadziwiającego Akwarium z tysiącami gatunków morskich stworzeń. Niezwykle egzotycznie prezentuje się Ogród Zoologiczny, w którym odtworzono rozmaite warunki środowiskowe, a także Parque de los Tres Ojos z niebywałą atrakcją, jaką jest rejs po podziemnym jeziorze. Warto pamiętać, że stolica Dominikany jest potężną aglomeracją z wieloma atrakcjami i zabytkami, a jej zwiedzanie zajmuje sporo czasu, więc jeżeli ktoś preferuje wypoczynek na niebiańskich plażach powinien co najwyżej zwiedzić miasto pobieżnie. Santo Domingo dysponuje również wysokiej klasy hotelami, niemniej turyści, którzy chcą uniknąć zgiełku stolicy wybierają za miejsce docelowe swojego wyjazdu ekskluzywne kurorty poza miastem.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej wybrać się do Puerto Plata?
Dominikana jest państwem wschodniej część wyspy, leżącym w strefie klimatu równikowego co oznacza, że na jego terytorium przez cały rok panuje ciepły i wilgotny klimat tropikalny. Średnia temperatura w ciągu roku oscyluje wewnątrz wyspy około 25°C, natomiast na wybrzeżach około 30°. Atutem wyspy są chłodne wiatry łagodzące upały i doskonale nadające się do uprawiania sportów wodnych. Warunki naturalne zachęcają do odwiedzenia Dominikany o każdej porze roku w zależności od nastawienia na temperatury. Od listopada do kwietnia panuje pora sucha z temperaturami 23-26°C, natomiast od maja do października pora wilgotna podczas której termometry wskazują do 32°C, chociaż bardzo często występują przelotne ulewy. Najlepszym terminem na zaplanowanie wyjazdu jest schyłek pory deszczowej, kiedy roślinność jest najbujniejsza, należy jednak mieć na uwadze występujące w tym okresie sztormy tropikalne.

Jaka waluta obowiązuje na Dominikanie i jakie są orientacyjne ceny?
Walutą Dominikany jest peso dominikańskie (DOP), 1 peso =100 centavos. Ceny w większości stref turystycznych są zbliżone do polskich, niemniej różnią się w zależności od standardu i lokalizacji najdroższych hoteli.

Gdzie i jakie pamiątki kupić w Puerto Plata?
Dominikana jest niezwykłym krajem, w którym można znaleźć wiele egzotycznych pamiątek oferowanych przez niewielkie sklepiki w większych kurortach. Na uwagę turystów zasługują wyroby snycerskie, figurki i maski z „papier-mache”, galanteria skórzana i wyplatane koszyki. Warto wybrać się na oryginalne targowisko, by potargować się nieco z lokalnymi sprzedawcami o cenę wyszukanej biżuterii z bursztynu lub występującego na Dominikanie larimaru. Wiele sklepików oferuje ekskluzywne wyroby tytoniowe cieszące się taką popularnością jak kubańskie cygara. Prawie na każdym kroku można kupić butelkę dobrego rumu. Na pamiątkę nie zaszkodzi zabrać z sobą pudełka domino, by później grając w interesującą grę opowiadać znajomym o dominikańskich przygodach. Atrakcyjnym zakupem są także różnorodne gatunki markowej kawy lub płyty z egzotyczną wyspiarską muzyką. Popularnością cieszą się reprodukcje wyrobów ceramicznych dawnych Indian Taino oraz nietypowe, podwójne pierścionki, które można obracać na palcu.

W poszukiwaniu pamiątek w Puerto Plata warto schodzić kompleks handlowy Playa Dorada, gdzie jest najwięcej sklepów i butików. Wyszukane pamiątki i cygara można znaleźć w Cigar Discount na Plaza Turisol oraz w sklepach fabryki Cuevas y Hermanos Fabricantes. Przy Avenida Luis Ginebra znajduje się rozlewnia Fabrica Brugal, przy której działają sklepiki specjalizujące się w sprzedaży rumu.

Jaki czas obowiązuje na Dominikanie?
W lecie czas polski cofamy o 6, a zimą o 5 godzin.

Jak poruszać się po Puerto Plata?
Puerto Plata ma dogodne połączenie komunikacyjne i drogowe (płatne) ze stolicą oraz z Santiago De Los Cabailleros. Wzdłuż wybrzeża aż do Półwyspu Samana  biegnie dobra droga łącząca najważniejsze kurorty oraz interesujące punkty widokowe.

Komunikacja publiczna Dominikany nie jest w najlepszym stanie. Autobusy „guaguas” nie należą do najnowszych i często są przepełnione, dlatego przy dłuższych trasach lepiej korzystać z lokalnych, prywatnych przewoźników. Przy zwiedzaniu wyspy najlepiej służy wynajęty samochód. W dużych ośrodkach turystycznych i przy lotniskach wypożyczalni nie brakuje, niemniej dobrze jest zarezerwować samochód przed wyjazdem przez internet. Drogi szybkiego ruchu są w dobrym stanie, łączą główne centra turystyczne i poprowadzone są wzdłuż wybrzeża. Za przejazd większością z nich trzeba zapłacić. Na Dominikanie nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy, żeby wypożyczyć auto należy mieć ukończone 25 lat, posiadać paszport, ważne prawo jazdy i kartę kredytową. Warto także wykupić pełne ubezpieczenie i dokładnie zapoznać się z warunkami umowy. Należy również pamiętać, że wypożyczonymi autami nie można wjeżdżać do Haiti. Dominikańczycy nie uchodzą za bezpiecznych kierowców, więc poważnie trzeba podchodzić do zasady ograniczonego zaufania.

Najlepszym sposobem podróżowania wzdłuż wybrzeża jest wynajęcie łodzi motorowej, jachtu, katamaranu lub skorzystanie z komunikacji wodnej. Tramwaje wodne kursują między najciekawszymi plażami, parkami narodowymi i głównymi ośrodkami turystycznymi.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Jakie plaże są w Puerto Plata?
W samym Puerto Plata znajduje się kilka piaszczystych plaż z łagodnym zejściem do wody. Najpopularniejsze są dwie plaże po wschodniej stronie, których atutem jest położenie w dużych zatokach osłaniających je przed dużymi falami Atlantyku. W Luperon znajduje się dobrze zagospodarowana, piaszczysta plaża na której można wypoczywać w ciszy i spokoju. Bardziej odległe, ale za to odludne i niezwykle malowniczo położone są plaże Punta Rucia i Ensenada, a także piaszczyste wybrzeża tropikalnej wysepki Cayo Paraiso. Rajem dla surferów są plaże Caleton, Grande i Preciosa w Rio San Juan, natomiast kurort Cabarete dysponuje najlepszymi plażami do uprawiania kiteboardingu i są to piaszczyste Cabarete, Bozo, Kite Beach i El Encuentro. Prawdziwym skarbem wypoczynkowym, wciśniętym w niewielką zatokę, jest bajeczna plaża Diamente znajdująca się niedaleko miejscowości Cabrera. Z kolei piaszczyste plaże Sosua najlepiej nadają się do łączenia wypoczynku z karaibską zabawą w towarzystwie pięknych dam.

Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieli dostęp.

Jakie są ograniczenia celne na Dominikanie?
Na Dominikanie nie ma szczególnych ograniczeń przy wwozie i wywozie pieniędzy. Do deklaracji celnej nie muszą być zgłaszane leki przeznaczone do użytku osobistego, natomiast bez cła wolno wwieźć i wywieźć wyroby alkoholowe w ilościach niehandlowych przeznaczone do konsumpcji własnej, 200 szt. papierosów, 25 cygar lub 250 g. tytoniu. Cło obowiązuje przy wwozie samochodów, motocykli, łodzi, większych narzędzi, maszyn itp., natomiast Dominikany nie można opuścić z kwotą większą niż 10 tys. USD. Obowiązuje również absolutny zakaz wwożenia narkotyków, broni, amunicji, innych niebezpiecznych przedmiotów i materiałów pornograficznych.

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia na Dominikanie?
W nagłych przypadkach pierwsza pomoc udzielana w szpitalach jest bezpłatnie, niemniej tylko na poziomie podstawowym, dlatego warto skorzystać z ambulatoriów prywatnych. Przed wyjazdem zalecane jest wykupienie polisy pokrywającej wszystkie koszty leczenia łącznie z hospitalizacją, honorarium lekarza i opieką pielęgniarską.

Turyści posiadający prywatne ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą, po skorzystaniu z pomocy lekarza muszą poprosić o wystawienie szczegółowego rachunku za wykonaną usługę, będącego podstawą do wystąpienia o zwrot kosztów leczenia.

Publiczna służba zdrowia jest na Dominikanie bezpłatna w podstawowym zakresie, chociaż dostęp do niej jest ograniczony. W większości miast działają państwowe ośrodki zdrowia „centros de salud”. W przypadku prywatnych wizyt i w szpitalach niepaństwowych należy mieć dodatkowe ubezpieczenie lub samemu opłacić leczenie. W większości hoteli o wyższym standardzie lekarze przyjmują prywatnie, więc w nagłych przypadkach jest to najlepsze opcja skorzystania z pomocy medycznej.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 min.

Szczepienia ochronne nie są wymagane, niemniej istnieją zagrożenia sanitarno-epidemiologicznych, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić się przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na różne choroby dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Ważne informacje MSZ

Dokumentem uprawniającym do wjazdu i wyjazdu z Dominikany jest paszport ważny przynajmniej 6 miesięcy. Od turystów nie jest wymagana wiza wjazdowa, niemniej przed wjazdem na terytorium państwa należy okazać bilet powrotny, przedstawić środki finansowe na pokrycie kosztów deklarowanego pobytu oraz wykupić na granicy kartę turystyczną, która uprawnia do przebywania na terenie kraju do 90 dni (karta turystyczna często jest wliczona w cenę biletu lotniczego). Turystów obowiązuje zameldowanie w hotelu, pensjonacie itp., w związku z tym konieczne jest wypełnienie odpowiedniego formularza.

Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Puerto Plata: www.dominikana.konsulat.gov.pl

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Santo Domingo
Dominikana, Santo Domingo, Avenida Sarasota # 20, Torre Empresarial AIRD, 4to. piso Apartamento 4 noroeste, Ensanche, La Julia,
Tel.: (00-18-09) 472-20-72 Tel. dyżurny: (00-18-09) 224-04-12 Faks: (00-18-09) 472-22-08
g.vega@codetel.net.do

Punta Cana

Samana

Santo Domingo

Dominikana: Barahona , La Romana , Puerto Plata , Punta Cana , Samana , Santo Domingo

Wybierz region Barahona , La Romana , Puerto Plata , Punta Cana , Samana , Santo Domingo